Sumida Corporation RCH8011NP-120L
RCH8011NP-120L picture photo
Mfg. Part Number
RCH8011NP-120L
Brief Description
FIXED IND 12UH 3.95A 40 MOHM TH
Datasheet Download
RCH8011NP-120L.pdf
Availability of RCH8011NP-120L
QUANTITY
RCH8011NP-120L Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH8011NP-120L
Internal Part NumberEIS-RCH8011NP-120L
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH8011
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±15%
Current Rating3.95A
Current - Saturation4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.425" (10.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH8011NP-120L
Related LinksRCH8011, RCH8011NP-120L Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH8011NP-120L Details Description
Related parts for RCH8011NP-120L
CONN HEADER VERT 2MM 8POS 30GOLD datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 3A VDE 4V SW datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 24VOUT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP5214 datasheet.pdf
RES 3.22K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 300MA 4.31 OHM datasheet.pdf