Sumida Corporation RCH8011NP-391L
RCH8011NP-391L picture photo
Mfg. Part Number
RCH8011NP-391L
Brief Description
FIXED IND 390UH 780MA 710 MOHM
Datasheet Download
RCH8011NP-391L.pdf
Availability of RCH8011NP-391L
QUANTITY
RCH8011NP-391L Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH8011NP-391L
Internal Part NumberEIS-RCH8011NP-391L
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH8011
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±15%
Current Rating780mA
Current - Saturation700mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)710 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.425" (10.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH8011NP-391L
Related LinksRCH8011, RCH8011NP-391L Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH8011NP-391L Details Description
Related parts for RCH8011NP-391L
VARISTOR 387V 25A DISC 32MM datasheet.pdf
JUMPER-H1501TR/A2015R/H1501TR 2" datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 1GB 200SODIMM datasheet.pdf
IC SW QUAD ANLG SPST 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERM NTC 22KOHM 10% 0805 SMD datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
AIRMAX VS2 5P 10I RAH SS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 500mA Lighting 8-SO PowerPad datasheet.pdf