Sumida Corporation RCH855NP-561K
RCH855NP-561K picture photo
Mfg. Part Number
RCH855NP-561K
Brief Description
FIXED IND 560UH 160MA 2.83 OHM
Datasheet Download
RCH855NP-561K.pdf
Availability of RCH855NP-561K
QUANTITY
RCH855NP-561K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH855NP-561K
Internal Part NumberEIS-RCH855NP-561K
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating160mA
Current - Saturation350mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.83 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH855NP-561K
Related LinksRCH855, RCH855NP-561K Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH855NP-561K Details Description
Related parts for RCH855NP-561K
IC TRANSPONDER FOR RFID 16-SSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 12A TO277A datasheet.pdf
FUSE A10 GG 1A 500V datasheet.pdf
LIGHT PIPE 3MM DIA RA 11.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
GRACE INERTIA PLUG HOUSING 6POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 160VDC datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf