Sumida Corporation RCH855NP-8R2M
RCH855NP-8R2M picture photo
Mfg. Part Number
RCH855NP-8R2M
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 1.9A 45 MOHM TH
Datasheet Download
RCH855NP-8R2M.pdf
Availability of RCH855NP-8R2M
QUANTITY
RCH855NP-8R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH855NP-8R2M
Internal Part NumberEIS-RCH855NP-8R2M
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.9A
Current - Saturation2.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)45 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH855NP-8R2M
Related LinksRCH855, RCH855NP-8R2M Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH855NP-8R2M Details Description
Related parts for RCH855NP-8R2M
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC SMD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 2MHZ 8MLP datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 300MA 210 MOHM datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR ST CONNECTORS datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LEVEL BLANK/RED datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
ADJUSTABLE SPRING ROD datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 10.8MM ROUND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
HDM EAPR140F160F LM & G datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 5POS SILVER SLDR datasheet.pdf