Sumida Corporation RCH875NP-332K
RCH875NP-332K picture photo
Mfg. Part Number
RCH875NP-332K
Brief Description
FIXED IND 3.3MH 95MA 10.6 OHM TH
Datasheet Download
RCH875NP-332K.pdf
Availability of RCH875NP-332K
QUANTITY
RCH875NP-332K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH875NP-332K
Internal Part NumberEIS-RCH875NP-332K
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-875
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3mH
Tolerance±10%
Current Rating95mA
Current - Saturation150mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10.6 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH875NP-332K
Related LinksRCH875, RCH875NP-332K Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH875NP-332K Details Description
Related parts for RCH875NP-332K
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
STRIP MARKER 14 STD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 80POS .050 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A 4TDFN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf