Sumida Corporation RCH875NP-471K
RCH875NP-471K picture photo
Mfg. Part Number
RCH875NP-471K
Brief Description
FIXED IND 470UH 280MA 1.34 OHM
Datasheet Download
RCH875NP-471K.pdf
Availability of RCH875NP-471K
QUANTITY
RCH875NP-471K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH875NP-471K
Internal Part NumberEIS-RCH875NP-471K
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating280mA
Current - Saturation410mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.34 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH875NP-471K
Related LinksRCH875, RCH875NP-471K Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH875NP-471K Details Description
Related parts for RCH875NP-471K
MOSFET N-CH 200V 18A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 14.9K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
VHDM BP 6R 25C ASSY W/ ADV MATE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.5A CPH3 datasheet.pdf