Sumida Corporation RCH875NP-560K
RCH875NP-560K picture photo
Mfg. Part Number
RCH875NP-560K
Brief Description
FIXED IND 56UH 730MA 180 MOHM TH
Datasheet Download
RCH875NP-560K.pdf
Availability of RCH875NP-560K
QUANTITY
RCH875NP-560K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH875NP-560K
Internal Part NumberEIS-RCH875NP-560K
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-875
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating730mA
Current - Saturation1.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH875NP-560K
Related LinksRCH875, RCH875NP-560K Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH875NP-560K Details Description
Related parts for RCH875NP-560K
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IGBT 600V 12A 68W TO220-3 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1' 0.50MM 33POS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 8W datasheet.pdf
AM 60501508141 CLAMP datasheet.pdf
26500 2C 2#16 P BY PLUG LC datasheet.pdf
10000UF 200V 76X130 85C ST datasheet.pdf