CUI Inc. RCJ-012-SMT-TR
RCJ-012-SMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
RCJ-012-SMT-TR
Manufacturer
Product Category
Barrel - Audio Connectors
Brief Description
CONN RCA JACK METAL R/A RED SMD
Datasheet Download
RCJ-012-SMT-TR.pdf
Availability of RCJ-012-SMT-TR
QUANTITY
RCJ-012-SMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RCJ-012-SMT-TR
Internal Part NumberEIS-RCJ-012-SMT-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRCJ-011-SMT Cert of Compliance
3D ModelRCJ-012-SMT
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Plating 19/Sep/2014
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyBarrel - Audio Connectors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePhono (RCA) Jack
GenderFemale
Signal LinesMono
Plug/Mating Plug Diameter3.20mm ID, 9.00mm OD (RCA)
Number of Positions/Contacts2 Conductors, 2 Contacts
Internal Switch(s)Does Not Contain Switch
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
ShieldingUnshielded
Features-
Color - ContactRed
Contact MaterialBrass
Contact Material - PlatingTin
Housing MaterialSteel
Housing ColorSilver
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Voltage - Rated-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCJ-012-SMT-TR
Related LinksRCJ-012, RCJ-012-SMT-TR Datasheet, CUI Inc. Distributor
RCJ-012-SMT-TR Details Description
Related parts for RCJ-012-SMT-TR
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V datasheet.pdf
FITTING TEE FOR RACEWAY PD6 IVRY datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 216POS .050" SMD datasheet.pdf
KEYPAD SMALL FOOTPRINT METL KEYS datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
Crystal 44.7360MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SURFACE DISC 27"XNH A CRS datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf