Vishay/Dale RCL040611K3FKEA
RCL040611K3FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040611K3FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.3K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040611K3FKEA.pdf
Availability of RCL040611K3FKEA
QUANTITY
RCL040611K3FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040611K3FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040611K3FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040611K3FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040611K3FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040611K3FKEA Details Description
Related parts for RCL040611K3FKEA
TERM SOLDER TURRET.219" .062"L datasheet.pdf
CONN HEADER HS .5MM 120POS DL AU datasheet.pdf
RELIMATE HDR VER 2POS datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 4.4NS 132BGA datasheet.pdf
IC REG LDO -2.5V 1.5A 8DFN datasheet.pdf
ANT DISH HD 25DBI 3.3-3.8G 2NFEM datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf