Vishay/Dale RCL040611R0FKEA
RCL040611R0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040611R0FKEA
Brief Description
RES SMD 11 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040611R0FKEA.pdf
Availability of RCL040611R0FKEA
QUANTITY
RCL040611R0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040611R0FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040611R0FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040611R0FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040611R0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040611R0FKEA Details Description
Related parts for RCL040611R0FKEA
CONNECTOR RECEPT 128POS R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 560 OHM 8SIP datasheet.pdf
XCEDE 3W 2PVH 4COL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
BOARD DEMO 770KCB-150B SENSOR datasheet.pdf
CARD GUIDE SNAP-IN 5" NAT NYL datasheet.pdf
DIODE STD RECOVERY 95A DO-5 datasheet.pdf