Vishay/Dale RCL040611R0FKEA
RCL040611R0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040611R0FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040611R0FKEA.pdf
Availability of RCL040611R0FKEA
QUANTITY
RCL040611R0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040611R0FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040611R0FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040611R0FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040611R0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040611R0FKEA Details Description
Related parts for RCL040611R0FKEA
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 10A 13 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220 datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.064MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
TERM HOUSING datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf