Vishay/Dale RCL040612K1FKEA
RCL040612K1FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040612K1FKEA
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040612K1FKEA.pdf
Availability of RCL040612K1FKEA
QUANTITY
RCL040612K1FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040612K1FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040612K1FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040612K1FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040612K1FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040612K1FKEA Details Description
Related parts for RCL040612K1FKEA
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W EMT5 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
TERM BLADE MALE 24AWG TIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" GOLD datasheet.pdf