Vishay/Dale RCL0406137KFKEA
RCL0406137KFKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL0406137KFKEA
Brief Description
RES SMD 137K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL0406137KFKEA.pdf
Availability of RCL0406137KFKEA
QUANTITY
RCL0406137KFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL0406137KFKEA
Internal Part NumberEIS-RCL0406137KFKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL0406137KFKEA
Related LinksRCL0406, RCL0406137KFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL0406137KFKEA Details Description
Related parts for RCL0406137KFKEA
CAP POLYMER 22UF 20% 12.5V SMD datasheet.pdf
IC NVSRAM 16KBIT 150NS 24EDIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO213AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.8V 8UMAX datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 163MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 934MA 220 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
INSERTER/EXTRACTOR 1.937" AQUA datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf