Vishay/Dale RCL040614K0FKEA
RCL040614K0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040614K0FKEA
Brief Description
RES SMD 14K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040614K0FKEA.pdf
Availability of RCL040614K0FKEA
QUANTITY
RCL040614K0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040614K0FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040614K0FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040614K0FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040614K0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040614K0FKEA Details Description
Related parts for RCL040614K0FKEA
IC OSC XTAL SSMINI-5 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X20 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 3POS datasheet.pdf
RES 1.25K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 810MA 550 MOHM datasheet.pdf
IC AMP VGA 6BIT DGTL 32-QFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
FIBER DOME STUB TERM 4 250' TONA datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 5W DO201 datasheet.pdf