Vishay/Dale RCL040617R8FKEA
RCL040617R8FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040617R8FKEA
Brief Description
RES SMD 17.8 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040617R8FKEA.pdf
Availability of RCL040617R8FKEA
QUANTITY
RCL040617R8FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040617R8FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040617R8FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040617R8FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040617R8FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040617R8FKEA Details Description
Related parts for RCL040617R8FKEA
IC TXRX RS485/RS422 8SOIC datasheet.pdf
RES 187K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf