Vishay/Dale RCL0406182RFKEA
RCL0406182RFKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL0406182RFKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 182 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL0406182RFKEA.pdf
Availability of RCL0406182RFKEA
QUANTITY
RCL0406182RFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL0406182RFKEA
Internal Part NumberEIS-RCL0406182RFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL0406182RFKEA
Related LinksRCL0406, RCL0406182RFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL0406182RFKEA Details Description
Related parts for RCL0406182RFKEA
SWITCH DIP PIANO UNSEAL 8POS 30V datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES 120 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 8W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
508 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
LED ARRAY 4000LM WARM WHITE COB datasheet.pdf
GT 14C 10#12 4#16 SKT PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 6W 40V SZ10 datasheet.pdf