Vishay/Dale RCL040618K0JNEA
RCL040618K0JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040618K0JNEA
Brief Description
RES SMD 18K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040618K0JNEA.pdf
Availability of RCL040618K0JNEA
QUANTITY
RCL040618K0JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040618K0JNEA
Internal Part NumberEIS-RCL040618K0JNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040618K0JNEA
Related LinksRCL0406, RCL040618K0JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040618K0JNEA Details Description
Related parts for RCL040618K0JNEA
RES SMD 22.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC CLOCK MULT/ATTENUATOR 36QFN datasheet.pdf
TERMINAL BLK 2POS 5.08MM 45DEG datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 9MM HORIZ 10PPR datasheet.pdf
LED XPC 595NM AMBER SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 40POS datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
INDUCOM CRIMP FERRULE 6,0 - 7,0M datasheet.pdf
50W 20BIT INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf