Vishay/Dale RCL04061K27FKEA
RCL04061K27FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL04061K27FKEA
Brief Description
RES SMD 1.27K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL04061K27FKEA.pdf
Availability of RCL04061K27FKEA
QUANTITY
RCL04061K27FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL04061K27FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL04061K27FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL04061K27FKEA
Related LinksRCL0406, RCL04061K27FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL04061K27FKEA Details Description
Related parts for RCL04061K27FKEA
RES 63.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC AMP POST 5V/3.3V 10-MSOP datasheet.pdf
INDICATOR SQ RED ILLUM RED CAP datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 512MB datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf