Vishay/Dale RCL040620K0JNEA
RCL040620K0JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040620K0JNEA
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040620K0JNEA.pdf
Availability of RCL040620K0JNEA
QUANTITY
RCL040620K0JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040620K0JNEA
Internal Part NumberEIS-RCL040620K0JNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040620K0JNEA
Related LinksRCL0406, RCL040620K0JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040620K0JNEA Details Description
Related parts for RCL040620K0JNEA
RES SMD 309 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
IC CTRLR STEP-DOWN SYNC 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A 3DDPAK datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA SMT/CLIP DR 15AU datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 2.5NS 60WBGA datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf