Vishay/Dale RCL040630R1FKEA
RCL040630R1FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040630R1FKEA
Brief Description
RES SMD 30.1 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040630R1FKEA.pdf
Availability of RCL040630R1FKEA
QUANTITY
RCL040630R1FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040630R1FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040630R1FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040630R1FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040630R1FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040630R1FKEA Details Description
Related parts for RCL040630R1FKEA
IC OPAMP GP 10MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 1.5V 5A HRZ datasheet.pdf
CONN RING 14-16 AWG #4 BLUE PIDG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 8SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32.3MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
TV 3C 3#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
26500 3C 3#16 S BY PLUG WC datasheet.pdf
GT 54C 54#16 SKT PLUG datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 320 CLBs, 5000 Gates, 188MHz, CMOS, CQFP164 IC datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.068UF 630V 10% RADIAL datasheet.pdf