Vishay/Dale RCL040633R0FKEA
RCL040633R0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040633R0FKEA
Brief Description
RES SMD 33 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040633R0FKEA.pdf
Availability of RCL040633R0FKEA
QUANTITY
RCL040633R0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040633R0FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040633R0FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040633R0FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040633R0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040633R0FKEA Details Description
Related parts for RCL040633R0FKEA
HOOK&LOOP TAKTY .50" 40# ORN 12" datasheet.pdf
RES 1.07 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2900K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 240MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 700MA 60 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
KIT STARTER USA datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf