Vishay/Dale RCL040641K2FKEA
RCL040641K2FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040641K2FKEA
Brief Description
RES SMD 41.2K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040641K2FKEA.pdf
Availability of RCL040641K2FKEA
QUANTITY
RCL040641K2FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040641K2FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040641K2FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040641K2FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040641K2FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040641K2FKEA Details Description
Related parts for RCL040641K2FKEA
FUSE GLASS 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 5V 16MZ OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 1.2V 10MSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 590MA 140 MOHM datasheet.pdf