Vishay/Dale RCL0406475KFKEA
RCL0406475KFKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL0406475KFKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 475K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL0406475KFKEA.pdf
Availability of RCL0406475KFKEA
QUANTITY
RCL0406475KFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL0406475KFKEA
Internal Part NumberEIS-RCL0406475KFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL0406475KFKEA
Related LinksRCL0406, RCL0406475KFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL0406475KFKEA Details Description
Related parts for RCL0406475KFKEA
CONN HOUSING 10POS .100 W/LATCH datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 4POS 1MM SMD datasheet.pdf
THERMOSTAT 70 DEG NO TO-220 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 6.5NS 100TQFP datasheet.pdf
IC AFE IF DUAL 100-HTQFP datasheet.pdf
CONN D-SUB PIN 22-28AWG CRIMP AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf