Vishay/Dale RCL040652K3FKEA
RCL040652K3FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040652K3FKEA
Brief Description
RES SMD 52.3K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040652K3FKEA.pdf
Availability of RCL040652K3FKEA
QUANTITY
RCL040652K3FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040652K3FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040652K3FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040652K3FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040652K3FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040652K3FKEA Details Description
Related parts for RCL040652K3FKEA
FIXED IND 3.9MH 130MA 18 OHM TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 560PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 5POS 5.08MM R/A BK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 285MA 1.02 OHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
POT 2.5 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf