Vishay/Dale RCL040653K6FKEA
RCL040653K6FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040653K6FKEA
Brief Description
RES SMD 53.6K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040653K6FKEA.pdf
Availability of RCL040653K6FKEA
QUANTITY
RCL040653K6FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040653K6FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040653K6FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040653K6FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040653K6FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040653K6FKEA Details Description
Related parts for RCL040653K6FKEA
CABLE MOD COIL 10COND WHITE 14' datasheet.pdf
Crystal 22.0000MHz 15ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 75°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
CUSTOM COVER 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV X5S RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 2.7A 35 MOHM TH datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
MOD SMARTMESH IP MOTE 2.4GHZ datasheet.pdf