Vishay/Dale RCL04065K10JNEA
RCL04065K10JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL04065K10JNEA
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL04065K10JNEA.pdf
Availability of RCL04065K10JNEA
QUANTITY
RCL04065K10JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL04065K10JNEA
Internal Part NumberEIS-RCL04065K10JNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)