Vishay/Dale RCL04065R10JNEA
RCL04065R10JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL04065R10JNEA
Brief Description
RES SMD 5.1 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL04065R10JNEA.pdf
Availability of RCL04065R10JNEA
QUANTITY
RCL04065R10JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL04065R10JNEA
Internal Part NumberEIS-RCL04065R10JNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL04065R10JNEA
Related LinksRCL0406, RCL04065R10JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL04065R10JNEA Details Description
Related parts for RCL04065R10JNEA
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RCPT HOUSING 156POS ZIF SQ POST datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 75A AC datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf