Vishay/Dale RCL04066R20FKEA
RCL04066R20FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL04066R20FKEA
Brief Description
RES SMD 6.2 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL04066R20FKEA.pdf
Availability of RCL04066R20FKEA
QUANTITY
RCL04066R20FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL04066R20FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL04066R20FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL04066R20FKEA
Related LinksRCL0406, RCL04066R20FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL04066R20FKEA Details Description
Related parts for RCL04066R20FKEA
IC MUX/DEMUX 8X1 16DIP datasheet.pdf
SMD MICROTIP/TEST PROBE 48" RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 250V 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 5W SMBG datasheet.pdf