Vishay/Dale RCL040673K2FKEA
RCL040673K2FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040673K2FKEA
Brief Description
RES SMD 73.2K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040673K2FKEA.pdf
Availability of RCL040673K2FKEA
QUANTITY
RCL040673K2FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040673K2FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040673K2FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)