Vishay/Dale RCL0406750KJNEA
RCL0406750KJNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL0406750KJNEA
Brief Description
RES SMD 750K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL0406750KJNEA.pdf
Availability of RCL0406750KJNEA
QUANTITY
RCL0406750KJNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL0406750KJNEA
Internal Part NumberEIS-RCL0406750KJNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL0406750KJNEA
Related LinksRCL0406, RCL0406750KJNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL0406750KJNEA Details Description
Related parts for RCL0406750KJNEA
CAP TANT 15UF 10V 10% 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 410MA 900 MOHM TH datasheet.pdf
EG3 HOUSING datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 300MW SOT23 datasheet.pdf