Vishay/Dale RCL0406750KJNEA
RCL0406750KJNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL0406750KJNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL0406750KJNEA.pdf
Availability of RCL0406750KJNEA
QUANTITY
RCL0406750KJNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL0406750KJNEA
Internal Part NumberEIS-RCL0406750KJNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL0406750KJNEA
Related LinksRCL0406, RCL0406750KJNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL0406750KJNEA Details Description
Related parts for RCL0406750KJNEA
RES SMD 21.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 7.92MM RT ANG T datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 3A DPAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 9V OUT datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 2 16P 50MM datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.033UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
BOX S STEEL 38.58"L X 29.13"W datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM X1-DFN1006-2 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf