Vishay/Dale RCL040676R8FKEA
RCL040676R8FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040676R8FKEA
Brief Description
RES SMD 76.8 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040676R8FKEA.pdf
Availability of RCL040676R8FKEA
QUANTITY
RCL040676R8FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040676R8FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040676R8FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040676R8FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040676R8FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040676R8FKEA Details Description
Related parts for RCL040676R8FKEA
RES 6.81K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION 10-DFN datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 63VDC 1206 datasheet.pdf
INPUT MODULE 3 DIGITAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS METAL STR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf