Vishay/Dale RCL040695K3FKEA
RCL040695K3FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040695K3FKEA
Brief Description
RES SMD 95.3K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040695K3FKEA.pdf
Availability of RCL040695K3FKEA
QUANTITY
RCL040695K3FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040695K3FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040695K3FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040695K3FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040695K3FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040695K3FKEA Details Description
Related parts for RCL040695K3FKEA
IC MONITOR RESET 2.18V SOT23 datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 288.75VC SMT datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CHARGEPUMP/LINEAR 24SOIC datasheet.pdf
IC 4BIT BI-DIR SHIFT REG 16TSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.9UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf