Vishay/Dale RCL040697R6FKEA
RCL040697R6FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040697R6FKEA
Brief Description
RES SMD 97.6 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040697R6FKEA.pdf
Availability of RCL040697R6FKEA
QUANTITY
RCL040697R6FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040697R6FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040697R6FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040697R6FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040697R6FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040697R6FKEA Details Description
Related parts for RCL040697R6FKEA
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
FUSE 20A 415V HOUSE SERVICE BS88 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf