Vishay/Dale RCL06120000Z0EA
RCL06120000Z0EA picture photo
Mfg. Part Number
RCL06120000Z0EA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.0 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL06120000Z0EA.pdf
Availability of RCL06120000Z0EA
QUANTITY
RCL06120000Z0EA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL06120000Z0EA
Internal Part NumberEIS-RCL06120000Z0EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.0
ToleranceJumper
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL06120000Z0EA
Related LinksRCL0612, RCL06120000Z0EA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL06120000Z0EA Details Description
Related parts for RCL06120000Z0EA
Connector Receptacle, Pass Through 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
PROGRAMMING TOOL FOR STM8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 420MA 850 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 56 OHM 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO-214AA datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
SPIFLASH 256M-BIT 4KB UNIFORM SE datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 17POS SILVR SLDR datasheet.pdf