Vishay/Dale RCL0612180RJNEA
RCL0612180RJNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL0612180RJNEA
Brief Description
RES SMD 180 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL0612180RJNEA.pdf
Availability of RCL0612180RJNEA
QUANTITY
RCL0612180RJNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL0612180RJNEA
Internal Part NumberEIS-RCL0612180RJNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL0612180RJNEA
Related LinksRCL0612, RCL0612180RJNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL0612180RJNEA Details Description
Related parts for RCL0612180RJNEA
IC CNTRL PWM SYNC SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
IC Z80 PIO CMOS 10MHZ 44LQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
MOTOR STARTER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 3NS 84FBGA datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf