Vishay/Dale RCL06121K50FKEA
RCL06121K50FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL06121K50FKEA
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL06121K50FKEA.pdf
Availability of RCL06121K50FKEA
QUANTITY
RCL06121K50FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL06121K50FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL06121K50FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL06121K50FKEA
Related LinksRCL0612, RCL06121K50FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL06121K50FKEA Details Description
Related parts for RCL06121K50FKEA
CHASSIS STEEL BLACK 8"L X 12"W datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD F'GRIP 1PL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 39.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1A 220 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 203MA 7.4 OHM datasheet.pdf