Vishay/Dale RCL06121R02FKEA
RCL06121R02FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL06121R02FKEA
Brief Description
RES SMD 1.02 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL06121R02FKEA.pdf
Availability of RCL06121R02FKEA
QUANTITY
RCL06121R02FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL06121R02FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL06121R02FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL06121R02FKEA
Related LinksRCL0612, RCL06121R02FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL06121R02FKEA Details Description
Related parts for RCL06121R02FKEA
RES SMD 33K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC COUNTER 7STAGE BINARY 14SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 3MHZ 14SO datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1.5W SC73 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 34-PCM datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
TVS DIODE 76VWM 140VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X8L 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 5W SMBG datasheet.pdf
HDR 8POS RA 2MM datasheet.pdf