Vishay/Dale RCL06121R18FKEA
RCL06121R18FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL06121R18FKEA
Brief Description
RES SMD 1.18 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL06121R18FKEA.pdf
Availability of RCL06121R18FKEA
QUANTITY
RCL06121R18FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL06121R18FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL06121R18FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL06121R18FKEA
Related LinksRCL0612, RCL06121R18FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL06121R18FKEA Details Description
Related parts for RCL06121R18FKEA
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 64A TO-3P datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MIXER DUAL SIGE 36-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf