Vishay/Dale RCL06121R43FKEA
RCL06121R43FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL06121R43FKEA
Brief Description
RES SMD 1.43 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL06121R43FKEA.pdf
Availability of RCL06121R43FKEA
QUANTITY
RCL06121R43FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL06121R43FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL06121R43FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL06121R43FKEA
Related LinksRCL0612, RCL06121R43FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL06121R43FKEA Details Description
Related parts for RCL06121R43FKEA
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4-SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
BOARD DEMO ICE3B0565 15W SMPS datasheet.pdf
MTEI CONN 3P REC ASSY datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES SMD 9.76M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 0.12A SOT23-3 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 30.72MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf