Vishay/Dale RCL0612226RFKEA
RCL0612226RFKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL0612226RFKEA
Brief Description
RES SMD 226 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL0612226RFKEA.pdf
Availability of RCL0612226RFKEA
QUANTITY
RCL0612226RFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL0612226RFKEA
Internal Part NumberEIS-RCL0612226RFKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL0612226RFKEA
Related LinksRCL0612, RCL0612226RFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL0612226RFKEA Details Description
Related parts for RCL0612226RFKEA
FIXED IND 15UH 1.6A 79 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC datasheet.pdf
CONN 7-16 DIN ADAPTER KIT 6PC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf