Vishay/Dale RCL061222K6FKEA
RCL061222K6FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL061222K6FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 22.6K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL061222K6FKEA.pdf
Availability of RCL061222K6FKEA
QUANTITY
RCL061222K6FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL061222K6FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL061222K6FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL061222K6FKEA
Related LinksRCL0612, RCL061222K6FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL061222K6FKEA Details Description
Related parts for RCL061222K6FKEA
LED MOUNT .350" BLACK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MODULE VF CHAR 1X16 12.5MM datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS 2.54MM BLACK datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf