Vishay/Dale RCL0612240KFKEA
RCL0612240KFKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL0612240KFKEA
Brief Description
RES SMD 240K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL0612240KFKEA.pdf
Availability of RCL0612240KFKEA
QUANTITY
RCL0612240KFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL0612240KFKEA
Internal Part NumberEIS-RCL0612240KFKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL0612240KFKEA
Related LinksRCL0612, RCL0612240KFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL0612240KFKEA Details Description
Related parts for RCL0612240KFKEA
RES 8.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LINE RCVR QUAD CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OSC SILICON 7.3728MHZ 8-DFN datasheet.pdf
IC DRIVER SPI 8CH HS/LS 24-SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 624 I/O 957FCBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf