Vishay/Dale RCL061240R2FKEA
RCL061240R2FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL061240R2FKEA
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL061240R2FKEA.pdf
Availability of RCL061240R2FKEA
QUANTITY
RCL061240R2FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL061240R2FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL061240R2FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL061240R2FKEA
Related LinksRCL0612, RCL061240R2FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL061240R2FKEA Details Description
Related parts for RCL061240R2FKEA
IC MCU 8BIT 8KB QZROM 36HWQFN datasheet.pdf
3900113-3421=3900113-3421 datasheet.pdf
IC MONITOR OCTAL 16-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 10A TO220F datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf