Vishay/Dale RCL061241R2FKEA
RCL061241R2FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL061241R2FKEA
Brief Description
RES SMD 41.2 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL061241R2FKEA.pdf
Availability of RCL061241R2FKEA
QUANTITY
RCL061241R2FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL061241R2FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL061241R2FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL061241R2FKEA
Related LinksRCL0612, RCL061241R2FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL061241R2FKEA Details Description
Related parts for RCL061241R2FKEA
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 1A 6UDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE STRIP 60T WITH HOUSING 150 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 820PF 250V CH 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf