Vishay/Dale RCL061247K5FKEA
RCL061247K5FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL061247K5FKEA
Brief Description
RES SMD 47.5K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL061247K5FKEA.pdf
Availability of RCL061247K5FKEA
QUANTITY
RCL061247K5FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL061247K5FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL061247K5FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL061247K5FKEA
Related LinksRCL0612, RCL061247K5FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL061247K5FKEA Details Description
Related parts for RCL061247K5FKEA
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 80.3VC SMAJ datasheet.pdf
FIXED IND 110NH 150MA 2.7 OHM datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 15PR SHLD 300V datasheet.pdf