Vishay/Dale RCL0612510RJNEA
RCL0612510RJNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL0612510RJNEA
Brief Description
RES SMD 510 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL0612510RJNEA.pdf
Availability of RCL0612510RJNEA
QUANTITY
RCL0612510RJNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL0612510RJNEA
Internal Part NumberEIS-RCL0612510RJNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL0612510RJNEA
Related LinksRCL0612, RCL0612510RJNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL0612510RJNEA Details Description
Related parts for RCL0612510RJNEA
IC CONDITIONER VIDEO 8-SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 84VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1.2A AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DSUB 15 F PCB R/A MACH G TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CABLE 6 COND .050" FLAT GRY 500' datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf