Vishay/Dale RCL061257R6FKEA
RCL061257R6FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL061257R6FKEA
Brief Description
RES SMD 57.6 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL061257R6FKEA.pdf
Availability of RCL061257R6FKEA
QUANTITY
RCL061257R6FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL061257R6FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL061257R6FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL061257R6FKEA
Related LinksRCL0612, RCL061257R6FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL061257R6FKEA Details Description
Related parts for RCL061257R6FKEA
TRANSDUCER 4-20MA 7500PSI datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 6.5W D 24TSSOP datasheet.pdf
BATTERY PACK 4.8V 8250MAH NIMH datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14-QFN datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 6A 8WSON datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 477MA 527 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf