Vishay/Dale RCL061259R0FKEA
RCL061259R0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL061259R0FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 59 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL061259R0FKEA.pdf
Availability of RCL061259R0FKEA
QUANTITY
RCL061259R0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL061259R0FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL061259R0FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL061259R0FKEA
Related LinksRCL0612, RCL061259R0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL061259R0FKEA Details Description
Related parts for RCL061259R0FKEA
IC OR CTRLR SRC SELECT 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 3A 3.3V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 12MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 17.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
BLT 5.08/03/180LR SN OR datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 240V 12A datasheet.pdf