Vishay/Dale RCL0612649KFKEA
RCL0612649KFKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL0612649KFKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 649K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL0612649KFKEA.pdf
Availability of RCL0612649KFKEA
QUANTITY
RCL0612649KFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL0612649KFKEA
Internal Part NumberEIS-RCL0612649KFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL0612649KFKEA
Related LinksRCL0612, RCL0612649KFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL0612649KFKEA Details Description
Related parts for RCL0612649KFKEA
IC A/D CONV 24BIT MICRPWR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 0.698 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 2POS 3MM IDC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf